9 grudnia 2020

Jak najłatwiej przenieść bazy danych Comarch Optimy na nowy serwer?

Bazy danych Comarch Optimy przenosimy na nowy serwer z różnych powodów. Najczęstszym powodem jest nie wspierany Windows lub przeniesienie środowiska do chmury. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z aplikacji Comarch Migrator. Comarch dobrze to opisuje w swoim wpisie ale brakuje kilku szczegółów, z którymi chciałbym się podzielić. Comarch umożliwia przeniesienie środowiska na 5 sposobów. W opisywanej sytuacji przenosimy z jednego serwera na drugi więc wykorzystamy wariant 4 (Archiwizacja baz danych Comarch ERP Optima) i 5 (Odtworzenie baz danych Comarch ERP Optima).

Jeśli Wasz 'stary’ serwer posiada instalację Microsoft XP to może być problem z instalacją Comarch Migrator. W moim przypadku się udało, były błędy ale się zainstalował. Zgodnie z instrukcją wykonuję archiwum baz. Przenoszę na nowy serwer. Zgodnie z instrukcją powinienem mieć zainstalowany SQL i pozostaje już tylko odtwarzać bazy danych.

  1. Jeśli jednak na nowym serwerze będzie baza Optimy to warto zainstalować również Comarch Optima. Proponuję zatem zainstalować Serwer SQL razem z Optimą.
  2. W kolejnym kroku proponuję również uruchomić Optimę i wygenerować bazę testową w celu wygenerowania cdn_operator. Dopiero teraz proponuję odtworzenie baz z wykorzystaniem Comarch Migrator.
  3. Jeśli udało Ci się połączyć z serwerem a przy próbie podłączenia z Optimą pojawią się błędy typu: 'baza firmowa może być podłączona tylko do jednej bazy konfiguracyjnej’ lub 'wartość jest spoza oczekiwanego obiektu’ proponuję

a) Zaktulizować nazwy serwerów w Optima: Narzędzia, aktualizacja nazw serwerów

b) Zresetować usługę Serwera Optimy;

c) Sprawdzić w SQL Management Studio czy mamy ustawione we właściwościach serwera Security opcję autoryzacji SQL i NT;

d) Sprawdzić w konfiguracji Optimy czy baza ma zaznaczony parametr NT, jeśli tak odznaczamy;

e) Sprawdzić czy ustawiony jest alias zgodny z wersją Windowsa 32/64. Ustawiamy tylko jeden zgodny z Windowsem (możesz to sprawdzić we właściwościach Twojego komputera). Jeśli jest prawidłowo wprowadzony a nadal nie działa. usuwamy go;

d) Nawiązujemy na nowo połączenie z serwerem z wykorzystaniem autentykacji SQL, pamiętaj w adresie wpisz nazwę_serwera\instację przykładowo SERWER\OPTIMA nie wpisuj adresu IP.

e) W ostatnim kroku jeśli nadal pojawiają się błędy proponuję utworzyć nową bazę danych, która ręcznie ustawi nazwy serwerów.

POWINNO DZIAŁAĆ!

Jeśli przy okazji chcesz zaktualizować Optimę to nie ma problemu. Po uruchomieniu Optimy wykonasz konwersję, nie ma ryzyka błędów podczas konwersji odtwarzanej bazy aplikacją Comarch Migrator.

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub chcesz nawiązać współpracę, zapraszam do kontaktu