29 marca 2021

Wartość 'XI’ jest nieprawidłowa przy uwzględnieniu jego typu danych

Podczas wysyłki deklaracji VAT możemy otrzymać komunikat z systemu Comarch ERP Optima: Niepoprawna wartość 'XI’ w polu P_NJa (TkodKrajuUE: dopuszczalne wartości [AT, BE, BG, CY, CZ, DK, DE, EE, EL, ES, FI, FR, GB, HR, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PR, RO, SE, SI, SK])

Podobny komunikat otrzymamy podczas generowania pliku JPK_VAT: Wartość 'XI’ jest nieprawidłowa przy uwzględnieniu jego typu danych

Taki komunikat może nam się pojawić w przypadku kiedy firma zakupiła towar od kontrahenta na przykład z Irlandii Północnej. W zakładce kontrahent przy NIP wybraliśmy kod XI. Wszystko byłoby poprawne gdyby nie przejściowy sposób oznaczania transakcji towarowych z kontrahentami z Irlandii Północnej. Zgodnie z publikacją na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, że do czasu zakończenia prac związanych z umożliwieniem stosowania w strukturach: JPK_V7M, JPK_V7K oraz JPK_FA(3) kodu kraju „XI” dla Irlandii Północnej wszystkie transakcje towarowe z podatnikami z Irlandii Północnej należy oznaczać kodem „GB”.

źródło: Ministerstwo Finansów

zdjęcie poglądowe: link